Moduł o największej obecnie dostępnej sprawności

Nowy flagowy moduł LG NeON® R charakteryzuje się niespotykaną jak na moduł w standardowych wymiarach (dokładnie 1700mm x 1016mm x 40mm) mocą równą 365W. Zastosowanie ogniw N-type back contact pozwoliło na uzyskanie sprawności równej 21,1%. Dzięki tak wysokim osiągom, na typowym domu jednorodzinnym, wystarczy zastosować 12szt. modułów, które w sumie pozwolą na uzyskanie mocy 4,38kWp i tym samym zaspokoją zapotrzebowanie budynku na energię w skali roku. Tak wysoka sprawność możliwa jest do osiągnięcia poprzez wyeliminowanie przednich elektrod, które w typowych ogniwach zasłaniąją część aktywną ogniwa. Dodatkowo brak elektrod czyni modul bardziej jednolitym i estetyczniej wyglądającym.


Kolejnym atutem modułu jest bardzo korzystny współczynnik temperaturowy wynoszący -0,30%/ºC (informuje on o procentowym spadku mocy modułu z każdym wzrostem temperatury o jeden stopień Celsjusza), który w standardowych modułach typ P-type kształtuje się na poziomie -0,40%/ºC. Taka różnica we współczynniku temperaturowym, przekłada się na zwiększenie uzysku dobowego, w słoneczny letni dzień, o około 2,9%.

Nie mniej istotną zaletą są również warunki gwarancji zachowania mocy jakich udziela LG. Obecnie standardem jest gwarancja zachowania mocy po 25 latach na poziomie 80% mocy nominalnej. LG tymczasem zapewnia, że moduły serii NeON® R, po 10 latach będą pracować z conajmniej 93% swojej mocy nominalnej i 87% po 25 latach eksploatacji. Jeśli więc nastawiamy się na dwudziesto pięcio letnią eksploatację systemu fotowoltaicznego, możemy liczyć na uzysk większy o około 700kWh w przeliczeniu na każdy kWp mocy. Zakładając, że budujemy system o mocy 5kWp, po 25 latach nasz uzysk będzie większy o 3 500kWh, taką ilość energii możemy przeliczyć już na znaczną kwotę, lub porównać do rocznego uzysku z nowego systemu o mocy 3,5kWp.

Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone zalety, okazuje się, że LG daje nam produkt, który ma szansę stać się łakomym kąskiem dla klientów szukających topowego rozwiązania w klasie premium. Jeśli tylko dostępność, która obecnie stoi pod dużym znakiem zapytania, przestanie być problemem, może okazać się, że moduł LG będzie miał szansę wyprzeć z rynku pozostałe moduły back contact, w tym najpopularniejsze obecnie moduły firmy Sunpower.